Become a Financial Modeling & Valuation Analyst (FMVA)®. Enroll today to advance your career!
Login to your new FMVA dashboard today!

Variable Costs

Costs that vary depending on the volume of activity

What are Variable Costs?

Variable costs are expenses that vary in proportion to the volume of goods or services that a business produces. In other words, they are costs that vary depending on the volume of activity. These costs increase as the volume of activities increases and decrease as the volume of activities decreases.

 

Variable Costs

 

The Most Common Variable Costs

  • Direct materials
  • Direct labor
  • Transaction fees
  • Commissions
  • Utility costs
  • Billable labor

Essentially, if a cost varies depending on the volume of activity, it is a variable cost.

 

Formula for Variable Costs

 

Total variable cost  =  Total quantity of output x Variable cost per unit of output

 

Variable vs Fixed Costs in Decision-Making

Costs incurred by businesses consist of fixed and variable costs. As mentioned above, variable expenses do not remain constant when production levels change. On the other hand, fixed costs are costs that remain constant regardless of production levels (such as office rent). Understanding which costs are variable and which costs are fixed are important to business decision-making.

For example, Amy is quite concerned about her bakery as the revenue generated from sales are below the total costs of running the bakery. Amy asks for your opinion on whether she should close down the business or not. Additionally, Amy has already committed to paying for one year of rent, electricity, and employee salaries. Therefore, even if the business were to shut down, Amy would still incur these costs until the year-end. In January, the business reported revenues of $3,000 but incurred total costs of $4,000, for a net loss of $1,000. Amy estimates that February should experience revenues similar to that of January. Amy’s list of costs for the bakery is as follows:

 

A. January fixed costs:

  • Rent: $1,000
  • Electricity: $200
  • Employee salaries: $500

Total January fixed costs: $1,700

 

B. January variable expenses:

  • Cost of flour, butter, sugar, and milk: $1,800
  • Total cost of labor: $500

Total January variable costs: $2,300

 

If Amy did not know which costs were variable or fixed, it would be harder to make an appropriate decision. In this case, we can see that total fixed costs are $1,700 and total variable expenses are $2,300.

If Amy were to shut down the business, Amy must still pay monthly fixed costs of $1,700. If Amy were to continue operating despite losing money, she would only lose $1,000 per month ($3,000 in revenue – $4,000 in total costs). Therefore, Amy would actually lose more money ($1,700 per month) if she were to discontinue the business altogether.

This example illustrates the role that costs play in decision-making. In this case, the optimal decision would be for Amy to continue in business while looking for ways to reduce the variable expenses incurred from production (e.g., see if she can secure raw materials at a lower price).

 

Example of Variable Costs

Let us consider a bakery that produces cakes. It costs $5 in raw materials and $20 in direct labor to bake one cake. In addition, there are fixed costs of $500 (the equipment used). To illustrate the concept, see the table below:

 

Variable Costs Example Calculation

 

Note how the costs change as more cupcakes are produced.

 

Break-even Analysis

Variable costs play an integral role in a break-even analysis. Break-even analysis is used to determine the amount of revenue or the required units to sell to cover total costs. The break-even formula is given as follows:

Break-even point in units  =  Fixed costs / (Sales price per unit – Variable cost per unit)

 

Consider an example:

Amy wants you to determine the minimum units of goods that she needs to sell in order to reach break-even each month. The bakery only sells one item: cupcakes. The fixed costs of running this bakery are $1,700 a month and the variable costs of producing a cupcake are $5 in raw materials and $20 of direct labor. Additionally, Amy sells these cupcakes at a sales price of $30.

To determine the break-even point in units:

 

Break-even point in units = $1,700 / ($30 – $25) = 340 units

 

Therefore, for Amy to break-even, she would need to sell at least 340 cupcakes a month.

 

Video Explanation of Costs

Watch this short video to quickly understand the main concepts covered in this guide, including what variable costs are, the common types of variable costs, the formula, and break-even analysis.

 

 

Related Readings

Thank you for reading CFI’s guide to business costs. To further advance your education, see the following free CFI resources.

  • Cost Structure
  • Projecting Balance Sheet Items
  • Analysis of Financial Statements
  • Cost Behavior Analysis

Free Accounting Courses

Learn accounting fundamentals and how to read financial statements with CFI’s free online accounting classes.
These courses will give the confidence you need to perform world-class financial analyst work. Start now!

 

Building confidence in your accounting skills is easy with CFI courses! Enroll now for FREE to start advancing your career!